luni, 22 iunie 2026

Cassandra Syndrome

O mai stiti pe aia cu regii care omoara mesagerul? E veche de cand lumea, de pe vremea cand regii nu suportau vesti proaste si ucideau pe cei ce le aduceau. Nu imi spui ce vreau sa aud, iti iau gatu’ jos.

O practica des intalnita si astazi, cu putine ajustari moderne. Astazi, mesagerii nu mai sunt omorati la propriu, sunt insa supusi oprobiului public.

Ideea insa ramane, nu vrem sa auzim ce nu ne convine.

Pe vremea razboiului din Troia exista o tipa, Cassandra. Printesica asa de felul ei. Tipa avea darul de a prezice lucrurile, doar ca prezicea tot felul de chestii nasoale asa ca toata lumea o ignora, si cum nimeni nu se pazea, prezicerile ei se si intamplau! Astazi chestia asta se numeste sindromul sau complexul Cassandra.

Este probabil cel mai raspandit sindrom care afecteaza societatea noastra. Si cum suntem oarecum socialisti, acum cel ce da vesti proaste nu se mai loveste doar de un cap incoronat ci de o intreaga armata de lemingi care cred in vreo chestie si nu pot sub nici o forma sa accepte ca nu au dreptate. Pentru ca li s-a spus ce isi doreau sa auda, se vor tine ca orbul de bata de promisiunea de bine.

Ma uit ca intr-o lume plina de atei, nevoia de a crede fara discernamant intr-o idee este mai mare ca niciodata. Daca in pre-istoric aveau nevoie de niste zei, de niste finite supranaturale cu care sa isi motiveze prostiile pe care le fac sau alte cele, astazi acele finite supranaturale sunt inlocuite de niste idei crete si himere de care diversi oameni, unii chiar cu multa carte, se agata in speranta unei vieti mai bune sau a unei rezolvari miraculoase. Andre Malroux a nemerit bine pe aia cu secolul urmator va fi religios sau nu va mai fi. Doar ca nu a precizat cum se va transforma religia.

Pe chestia asta, cu disperarea de a primi validarea pe ideile fiecaruia se bazeaza toti cei lipsiti de scrupule, care profita intens de naivitatea celor ce au nevoie de validare, de o promisiune de bine. Asa cum biserica promite o viata dupa moarte si politicienii promit laptele si mierea. Din care oricum se vor infrupta doar ei.

 Ma abtin de mai multa vreme sa imi mai dau cu parerea despre politica. Pentru ca am ajuns la concluzia ca nu stiu sa comunic coerent si de aia nu ma pot face inteles. Sau… poate ca incepe sa ma irite sa imi iau suturi pentru vestile proaste pe care le da Cassandra din mine.,

Am spus cu vreme in urma ca un anume candidat la o anume primarie nu este deloc pregatit pentru job. Peste ani se vede ca am avut dreptate, ca lipseste viziunea, ca lipseste curajul, ca lipseste verticalitatea. Omul are in continuare destui sustinatori, dar mai este in functie doar din cauza unor alegeri proaste pe care le-au facut ceilalti. Sau poate ca nu alegeri proaste ci interesate. Sa fim cinstiti, in politica daca nu e pe interes, nu se intampla nimic. Era o gluma cum ca si pana femeia gonflabila e pe interes, e interesata sa o umfli… Si cred ca am spus tot.

Apoi mi-am dat cu parerea despre o anume candidata. Am spus ca are apucaturi de mahala si ca nu prea se potriveste. S-a vazut ca e asa cand au dat-o jos din candidatura colegii de partid, niste mici tradatori, care au realizat ca femeia nu are forta si nu poate face coalitii. Ar fi si greu sa faci coalitie cu cei pe care i-ai injurat atat de mult. Interesant este ca indirect au ajuns sa imi dea dreptate ... 

Am spus apoi de un alt candidat ca are niste conexiuni ciudate la mansarda. Formularea mea a fost ca omul e un pic autist. Oprobiul public nu a intarziat sa apara. Cum imi permiteam eu sa imi dau cu parerea...

Culmea, in mintea mea, asociez aceasta capacitate de a trai intr-o lume a ta cu genialitatea. Si Hollywood-ul imi da dreptate, majoritatea personajelor cu aer de autism erau geniale. Nu pare sa fie si cazul nostru. De data asta chiar trebuie sa imi cer scuze, omul nu are nimic cu genialitatea, din contra. S-au prins si fanii lui cei mai infocati. Mai tarziu, e drept. 

Acuma printre doua meciuri la World Cup, imi consum floricelele in timp ce ma uit la show-ul politic. Si nu atat la show cat la reactiile celor care sunt extrem de implicati de pe margine. Comentariile sunt savuroase. De la cei care admit ca au facut o prostie cand au votat ce au votat pana la cei care inca mai gasesc scuze. Daca primii mai au o sansa sa iasa din cardul de lemingi, pe cei care mai au inca speranta ca au ales bine insa… nu prea ii vad sa isi revina vreodata.

 Ramane doar ca fiecare asculta, vede, alege, se lasa prostit in functie de cat poate sa priceapa. Ramane ca multa scoala nu inseamna ca omul si intelege sau se poate folosi de ce a invatat. Ramane ca lumea e a celor ce se baga nu a celor ce pot.

 Iar pentru cei ce au decis ca lumea e un spectacol interesant, interesant de analizat la un pahar de whisky, distractie faina. 


sâmbătă, 30 mai 2026

game of drones

 La intrebare “ce face el si daca parintii lui stie”, raspunsul este el a lucrat pe vremuri in industria de aparare si a fost implicat intr-un program de fabricare a unor echipamente militare anti-aeriene. Adica … niste tunuri. Pe care daca le aveam azi, puteam dobora drona. Doar ca trebuia sa avem acele tunuri. Si sa avem multe, sute de ele, nu cateva. Si sa fie toate pe zona aia de lume. Chiar si asa nu aveam garantia ca servantii nu dorm, sau ca drona e mai smechera decat Ronaldo si dribleaza anti aeriana.

Azi, acel el,  se uita la stiri si se minuneaza.

A venit drona, a cazut pe bloc si toti desteptii pamantului isi dau cu parerea.

Pai hai sa vedem, Israel are IronDome si nu poate opri decat 70%-80% din rachetele si dronele venite peste ei. Bun, la noi au venit doar cateva, cele mai multe au cazut aiurea, dar a cazut una pe casa liftului. Cu tot respectul, imi pare rau de oamenii aia care au avut ghinion sa fie loviti, dar daca ma uit la declaratiile politicienilor imi amintesc de o vorba din copilarie, cand murea cate unul in sat la bunici “nasol moment, misto coliva”.

Politicienii chiar asta fac, sunt toti gramada la coliva, pardon la declaratii!

A venit drona, nu avem cu ce sa o doboram, ne trebuie contracte de inarmare, le semnam fara sa le citim pentru ca avem o urgenta. Va amintiti de prostanacii care au cumparat masti la Covid la preturi exorbitante, justificand plimbarile cu izoleta? Imi canta Banica in cap aia cu Veta, mi-ai distrus izoleta, pardon ai infundat ghiuveta!

A venit drona, vezi daca nu suntem prieteni cu Putin? Vai… daca eram prieteni cu Putin nu venea drona, pentru ca o certa Medvedev, asa o certa ca se rosea drona de rusinea lui Serghei Lavrov! Ii strica politica externa la asa o prietenie cu Romania... ajungeu unii sa scrie pe parapetii de pe sosele "Romania, stravechi pamant Basarabean!"

A venit si capo di tutti capi si a expulzat consulul. Imi amintesc si de chestia aia cu “bag doar varful”. Pentru ca atata poate. Daca era destept, muta consulatul ala in Galati, langa casa liftului. Sa vedem daca mai venea drona peste consulul care o reprezinta. Bine, si aici e discutabil, pentru ca daca ii cadea rusului drona in cap urlau toti ca e din Ucraina.

Pentru ca da, a venit drona si nu ne este clar ce pasaport are. E ruseasca sau ucraineana? Cum a intrat ea in spatiul Schengen?  Politia de frontiera ce ma-sa facea? Vamesii astia corupti au luat spaga si au lasat drona sa intre cu tot cu combustil si explozibil! Trafic la greu fara taxe si incalca si legile armamentului si munitiei! Suspectez si ca era putin beata sau drogata si nu i-a facut nimeni test.

Din fericire avem inteligenta artificiala. Fiecare cu artificiul lui, pentru ca dupa unii, drona s-a dat peste Balta Neagra si a ajuns la Galati, dupa altii, venea de peste Dunare si cauta Braila, dar nu era destul de oarba ca sa nemereasca. Depinde ce ai cerut inteligentei artificiale sa simuleze. Inteligenta fiind artificiala, a simulat… orgasm in functie de cerere.

Singurul lucru lipsa este bunul simt sau simtul ratiunii. Poate ca viitorul ar arata mai bine daca s-ar inventa si bun simt artificial. Desi incep sa ma intreb daca asta nu este un oxymoron…

Pai daca musamaua bunicii a ajuns sa se numeasca piele artificiala, daca potentiala criza a petrolului se numeste global warming, daca tot ce tine de fals sau plagiat pe internet se numeste inteligenta artificiala, deja ma sperie cum ar arata bunul simt artificial…

In cele din urma, ramane ca doi oameni sufera din cauza unui razboi care si-a pierdut de mult noima si tine mai mult de orgolii. Iar pe suferinta lor, incearca toti sa manance o paine. Fie ca sunt politicieni, televiziuni, influenceri sau ce naiba or mai fi ei.

Rational vorbind, avem o problema pentru ca orice greseala sau rea vointa in razboiul vecin ne va afecta. Trebuie sa devenim constienti de asta. Emotional vorbind, vom face infarct sau ciroza, functie de cum abordam situatia. 

Cum noi oamenii preferam sa ignoram ratiunea in favoarea emotiilor. Eu incerc sa imi temperez emotiile alea, asa ca mi-am pus baut deja primul pahar de scotch. Asa ca imi permit sa tratez problema rational (rational, nu sarcastic, da?)

joi, 21 mai 2026

sa ne prefacem

 O stiti pe aia cu as face orice ca sa nu fac nimic?

Cumva principiul de baza pe care se ghideaza cei mai multi din ai nostri. Care este evident combinat cu acea asteptare … care spune ca pica para malaiata in gura lui Natafleata. Imi spunea un amic ca asta e diferenta majora intre biserici – la ortodocsi se roaga toti in genul “da-mi Doamne… si apoi vine lista – sanatate, bani, dragoste…” in timp ce la catolici spun ceva de genul “da-mi Doamne puterea sa…”. La unii speranta e sa pice ceva din cer, la ceilalti e nevoia de a putea crea acel ceva.

Nu stiu cat e legenda, dar daca ma dau un pas in spate si ma uit la cum merg lucrurile, as zice ca are mult adevar povestea asta.

De ce m-a apucat acuma chestia asta? Pai… sunt obligat prin lege sa negociez cu sindicatul sau in lipsa lui cu ceva similar (pe care culmea sunt obligat sa il organizez). Si sindicatul cere doar salariu sau vacanta sau tichete sau … Al naibii daca ar cere training, scoala, orice i-ar face pe oamenii aia sa performeze mai bine.

Foarte ortodox acest sindicat “da-ne!” Ca daca era mai spre catolici ar fi spus poate “invata-ne!”.

Tot din trecut o stiu pe aia cu "ei se fac ca ne platesc, noi ne facem ca muncim". Sau.. cum vad eu din scaun de manager, ei se fac ca muncesc, noi ne facem ca ii platim. Cumva, nici una din parti nu investeste in cealalta. Angajatii traiesc frica de a fi “exploatati” iar cei care ii conduc se mira sincer ca nu ies cifrele financiare si nu isi pot explica de ce.

Plecand de la ideea initiala, cu nu iti fac pe gratis … mi-am amintit de Rockefeller, despre care legenda spune ca a dat felinare gratis ca sa isi poata vinde petrolul! Adica a facut mai intai o investitie.

Trainingul, scoala… niste investitii. Aici imi amintesc de discutia aia vehiculata pe la traininguri – “ce ne facem cu ei daca platim pentru scoala lor si apoi pleaca” la care raspunsul cel mai sarcastic posibil zice “ce facem cu ei daca raman prosti si nu pleaca”.

Ei bine, aici e problema. Faptul ca ii trimiti la training, ca bagi bani in ei nu garanteaza ca angajatii se vor destepta. Din contra, ca trainer am experimentat de multe ori complexul atoatestiutorului! Orice incerci sa spui e macar unul acolo care le stia dinainte, mai bine, mai oricum… si face tot ce poate sa arate ca firma a aruncat banii pe geam cu trainingul. Oamenii nu vin la training ca sa invete, ei vin pentru ca au fost trimisi si ori se plictisesc de moarte ori se iau la tranta cu cel ce incearca sa ii invete ceva.

Sa ne intelegem, meseria se fura nu se invata, ori daca ai din astia care stiu dinainte, nu vor fura nimic, vor fi bani aruncati pe fereastra,. Ei nu inteleg ca investind in ei pot sa plece la alt job mai bun daca nu le convine, ca pot sa se vanda pe bani mai multi daca se satura sa mimeze ca muncesc. Dar daca sunt perceputi ca mimi putin probabil ca vor primi oferte.

Intrebarea pentru manager este cum sa rezolve problema asta. Si rezolvarea exista, e chiar simpla, un sistem de bonus aliniat la performante!

Si apoi, surpriza, toti incearca sa fenteze, sa ajusteze, sa faca performantele alea sa arate mult mai bine decat in realitate!

Exemplul cel mai fain e dat de britanici atunci cand au incercat sa ajute populatia locala si au incercat sa elimine cobrele din India. Ca sa scada numarul de incidente de oameni ucisi de interactiunea cu cobrele au oferit un premiu pentru fiecare cobra ucisa si predata autoritatilor. Doar ca sa descopere ca in timp s-au inmultit cobrele. Indienii au facut crescatorii de cobre ca sa le poata valorifica.

La fel si sistemul de bonusare, trebuie urmarit si ajustat! Mai am o poveste, cu un tip care taia lemne si se chinuia cu un bricegut. Vine un amic de-al lui si il intreaba “bai nebunule ce te chinui cu briceagul cand ti-au dat astia drujba?” la care raspunsul a fost “fraiere, sunt platit la ora”.

Viata e ciclica. Azi e usor de negociat cu sindicatul pentru ca angajatii fug de sindicat. Azi nu mai vrea nimeni in sindicat pentru ca fiecare individ crede ca munceste mai mult decat restul si ca poate obtine individual mai mult decat cu turma. Fiecare vrea sa negocieze individual. Mai negociem cu sindicatul doar pentru ca o cere legea.

In final, fiecare incearca sa traga spuza pe turta lui. Sindicatul cere aberatii care ar falimenta firma. Nu isi pune nimeni problema ca dupa ce firma dispare, dispare cam tot… incepand cu salariile si terminand cu sindicatul in sine. Pentru ca sindicatul e pus la zid de membrii sau de aspirantii la a fi membri doar in ceea ce inseamna salariu.

Pe de alta parte e greu sa ceara mai mult decat au dat deja politicienii, care au pus deja salariu minim pe economie care sa fie cat de mare, de transparenta salariala, etc… sunt mai tari ca sindicatele. Doar ca salariile minime fara performanta operationala genereaza inflatie. Ca individ primesti mai multi bani si cumperi mai putin decat atunci cand luai mai putin. Se da vina pe afacerisitii lacomi, pe antreprenorii nesimtiti. Din pacate politicienii cam prea socialisti din ziua de azi nu inteleg relatia cu angajatii si cu performanta.

Asa ca in goana dupa voturi, politicienii respecta invatamintele lui Stalin – daca iei 500 de lei de la unul harnic si imparti cate 100 de lei la 5 lenesi pierzi un vot dar cumperi 5! Restul este irelevant, ca dupa ce cumperi destule voturi poti face dictatura si nu mai conteaza ce se prefac ei ca fac si cum se prefac altii ca ii platesti. Ca mare sef sigur traiesti bine. Si ai mai fost si ales democratic…

Asa ca … sa ne prefacem…

miercuri, 15 aprilie 2026

Trezirea prostului care a ratat Invierea!

 Citeam de curand niste chestii despre cum sa devii mai destept. Mi s-a parut o aberatie, tot ce spuneau ei acolo era despre cum sa faci exercitii de logica, cum ajuta matematica sau jocul de sah la dezvoltarea inteligentei… multe tampenii. Le-am cam facut pe toate si tot prost am ramas.

Prost gramada as putea spune. Uite, ca sa dau un singur exemplu. M-am tot chinuit sa le explic la unii care s-au bagat in politica despre cum ar trebui sa arate partea de management, ce experienta au nevoie si cum se obtine. M-am suparat si m-am exprimat destul de vocal cand au gresit. La final s-au suparat toti pe mine si mi-am luat si palme dupa ceafa. S-a dovedit ca ei aveau dreptate. Ca sa fii sus in politica cea mai mare prostie e sa ai principii, sa iti pese de rezultat, sa rezolvi probleme.

Pai daca eram destept, ma durea la basca de faptul ca habar nu au ce fac. Trebuia sa nu imi pese nici o secunda ca fac prostii gramada din pozitia aia de mari politicieni. Trebuia doar sa fiu de acord cu ei, sa ii laud, sa ii pup in fund, sa prind niste joburi caldute si bine platite la care sa nu trebuiasca nici sa ma prezint, iar in timp ce imi veneau banii de acolo sa imi vad de alte treburi ale mele care sa imi aduca si mai multi bani. In loc sa imi pese de fraierii care au votat, daca eram destept imi gaseam o varianta prin care sa iau un job in care sa dau putin din gura, sa dau vina pe oricine nu place partidului de la putere si gata.

Daca eram destept… as fi avut si timp liber si bani, pentru ca daca ma uit in urma, poporul tot pe astia i-a votat. De la prima Inviere, poporul a votat cu cel pe care il intelegea! Poporul a fost solidar cu Barabbas, condamnatul fara principii si fara scrupule. Pe Jesus l-au acuzat de rebeliune pentru ca voia sa ii rastoarne pe cei vanduti romanilor, iar romanii nici macar nu si-au batut capul sa verifice de ce anume e acuzat. Pur si simplu le-a convenit. Au scapat de rebel, au ramas cu cei care ii pupau in fund si le-o trageau amaratilor care ii votau.

Ramane ca de peste doua mii de ani, daca esti un bun crestin si intorci si celalalt obraz esti si un bun cretin. Pentru ca principiile au fost scrise de smecheri pentru fraieri.

Am vazut asta si prin business. Mai apare cate un tampit care ii pune pe oameni sa lucreze. Este de neiertat! Adica in loc sa traiesti bine pupand fundurile superioare, intr-o intreaga miscare piramidala de pupatori ai dosului de pe craca de deasupra, mai se trezeste cate unul care vrea altceva. De obicei este eliminat rapid, pe motive de ofensa, adica… cum bai, noi toti pupam funduri si asteptam sa ne vina randul la urcat pe craca si vine asta care vrea fara pupaturi si pe scurtatura. Ofensator! Ia gasiti voi o cruce imaginara si rastigniti pe prost. Crucea mamicii lui de prost.

Ma mai gandeam si la o chestie. Vedeti voi, Jesus nu a reusit nici sa ii “mituiasca”. A transformat apa in vin degeaba, la final au votat tot “cremenalul”. Social media pe vremea aia se baza pe barfa din piata, facebook era live in piata.

Era bancul ala cu Jesus care ajunge in bar, vede un rus cu un pahar de apa in fata si se duce si il intreaba “tu crezi in divinitate?”, asta comunist vechi zice ca nu, la care Jesus ii transforma apa in vin. Scena se repeta a doua seara aproape identic. Jesus intreaba daca rusul crede in divinitate si minuni, asta il trimite la plimbare, dar inainte sa plece, Jesus repeta minunea, ii transforma apa in vin. A treia seara, Jesus incearca din nou sa il convinga pe rus… doar ca asta ia atitudine “bai, daca imi mai transformi votca in vin te bat de te caci pe tine”.

Ma gandesc ca la nunta aia din Galileea… erau deja o gramada de emigranti rusi. Ca si in banc astia beau votca. Seamana mult cu apa si nici nu are miros foarte pregnant. O fi oare posibil ca la nunta aia, unde s-au dat cu fundul de pamant ca au ramas fara vin, ei sa fi incercat sa ocoleasca taxele pe alcool, sa pretinda ca beau apa in loc de vin, in timp ce au pus votca in pahare? Apoi a venit Jesus si i-a suparat pe toti cand a transformat votca in vin?

Am vazut si partea asta in lumea de azi de multe ori, se lupta mult sub steag fals sau cu etichete false. Si ma opresc aici, pentru ca am scos destul de multe basfemii din mine la cateva zile dupa Paste.

Ca sa ma intorc la ideea principala, ramane ca sunt un prost care isi pierde vremea cu principii. In loc de asta, sa gasesti un prost cu principii pe care sa poti da vina pentru orice prostie, sa gasesti un mentor (adica cel mai rezonabil fund de pupat), sa le explici la toti cat sunt de inteligenti si destepti daca fac ce le zici tu… e bine, asta este o chestie desteapta. Pentru ca iti pasa de persoana ta si de bunastarea ei, si nu iti bati capul cu prostii care salveaza planeta, salveaza ursii in Romania, salveaza balenele din acvariu de la mall, etc… Cel mai bine este sa gasesti ceva care sa ii excite pe astia ca sa te voteze intr-un job in care sa poti rade copios de ei. Si nu cumva! Sub nici o forma! Sa incerci sa le rezolvi problemele Vor fi frustrati pentru ca nu mai au pe ce sa fie frustrati!

Deci, ramane ca sunt prost. Ma uit in jur si mai sunt destui prosti. Un lucru bun, pentru ca daca reusesc sa ma leapad de principii si alte idiotenii care ma descriu si care predica la cum o sa fie bine in lume… macar pe pensie sa ajung sa ma distrez si eu...

luni, 30 martie 2026

Oare ce stia Noe despre climate change?

Ca sa citez un presedinte, ma uit cu atentie si ingrijorare la desfasurarea conflictului din Mid East. Ma acuza lumea de un oarecare sarcasm... dar ramane ca cele mai multe bancuri se scriu singure. De aia culmea e ca tot ce nu a reusit ipocrizia cu salvatul planetei de la schimbari climatice majore datorate consumului de combustibili fosili va reusi un fan al consumului de petrol.

Si nu cred ca Trump gandeste vreo secunda ca un fan al masinilor cu combustie – un petrolhead ca mine, ci mai degraba ca un om de business. Omul stie ca din petrol va face o caruta de bani. El, apropiatii lui si toti cei care vand azi petrol. O tot spuneam ca diferenta dintre America, Rusia si China vine de la pasiunile si jocurile lor – diferenta intre poker, sah si go.

O diferenta mare, in care se vede ce inseamna sa iei decizii pe termen scurt fata de cele pe termen mediu sau lung.

Ca sa exemplific, am vazut cum presedintele American s-a suparat pentru ca nu a luat Nobel pentru pace. Ca atare, a inceput o lupta pentru pace ca nu cred sa ramana piatra pe piatra in picioare. Cumva, ideea lui si a celor din jurul lui e sa plateasca o polita Chinei, pe care tot americanii au ridicat-o pe podiumul de astazi. Doar ca ce nu au inteles ei, este ca in timp ce ei castigau meciuri de poker cu forta de munca low cost, cu concentrarea industriilor in cluster, etc, chinezii isi vedeau de strategia lor si puneau piesa dupa piesa intr-un lung meci de go.

Dar sa ne intoarcem la lupta asta pentru pace, unde cel mai interesant lucru vine din povestea care se numeste lupta pentru energie. In plina revolutie digitala, energia a devenit principala nevoie a omenirii. Cererea pentru energie a depasit pana si pe cea pentru mancare. Cel putin pentru moment, pana cand o sa avem lipsa de mancare pentru ca nu am avut energie ca sa o producem. Sau nu avem energie ca sa ducem mancarea de unde s-a produs pana unde se consuma.

Spuneam in alte postari ca ipocrizia cu climate change nu ajuta, dar in schimb ajuta sa fii cinstit si sa spui oamenilor ce ii asteapta daca nu au access la energiile conventionale. Pana si Ceausescu intelesese asta. Dupa prima criza a petrolului, dictatorul nostru intrase intr-o criza a energiilor alternative. Toata copilaria mea comunista a fost populate de nevoia de a instala mori de vant, panouri solare, hidrocentrale sau centrale bazate pe energia valurilor. Era o presiune vizibila pentru inovatie in zona energiilor alternative. Politehnica din Timisoara avea ditai eoliana in curte. Din pacate nu am stiut sa profitam, iar cei care dezvoltasera competente au emigrat spre zari mai calde si mai bine platite.

Acum daca ne dam un pas in spate, vedem ce au facut si chinezii. In lipsa energiei conventionale au inovat si instalat cat au putut de mult unitati de productie de energie alternativa si unitati de stocare. Au ajuns sa fie cei mai buni pe energie solara si pe stocare. Apoi, au convertit autoturismele in consumatoare de ce erau ei in stare sa produca si au ajuns cei mai buni pe autovehicule electrice.

In Europa, au cumparat prea putini povestea cu schimbarea climatica. Pentru ca sa fim seriosi, este o poveste asa de cusuta cu ata fluorescenta ca se vede de la o posta (asa este expresia, nu va ganditi la prostii). Spuneam sa nu va ganditi la prostii, pentru ca unii mai tampiti au cumparat povestea aia de asa hal incat au ajuns la concluzia ca hidrocentralele afecteaza asa de mult mediul incat trebuie oprite. Nu prea inteleg eu chestia asta. Adica ursii sunt buni dar pestii din lacurile de acumulare nu. Sau poate au o problema cu pestii. As putea sa inteleg asta dupa ce am aflat ca o judecatoare a lasat liber niste proxeneti cand a fost dezlegarea la peste. Sau poate nu e doar de la peste. Apa este o resursa vulnerabila. De ce sa nu renuntam la lacurile de acumulare si la apa pentru hidrocentrale cand putem sa o cumparam la sticla. Cu dop legat de sticla cu tot.

In fine... sa ne intoarcem la distractia zilei pe toate canalele de stiri. Cel care a ratat Nobel pentru pace, in incercarea de a bloca China, tocmai declaseanza o noua criza a petrolului. Ce nu au reusit toti profetii climatici a reusit pokeristul sef al lumii fara ca macar sa isi propuna asta.

Pentru ca meciul lui de poker sa iasa castigator, omul a sucit afacerile Venezuelei si a pus de razboi cu Iranul. China este sigur afectata, dar fiind avansata pe tot ce inseamna energii alternative, va lua probabil si mai mult avant in directia asta. America nu este asa de afectata, au petrolul lor, cel mult se umple de bani din pretul crescut al petrolului. Europa insa… ajunge la mana Rusiei… Daca ar fi fost cinstiti, daca in loc de povesti cu zane climatice si cavaleri poluatori ar fi spus ca “nene, trebuie sa ne protejam dependenta de petrol”, poate ca altfel ar fi aratat acum tot circul. Ca sa citez din nou acel presedinte… ma uit cu atentie si ingrijorare ca politicienii tot nu se trezesc… La noi hidrocentralele sunt oprite pentru lucrari de mentenanta. Hidrocentralele care ar trebui sa fie construite sunt oprite pe considerente de mediu de salvatorii climatici. Pe energie solara nu este un plan clar de actiune sau o strategie apropos de cat produci si cat poti sa stochezi.

Ca sa fie tacamul complet, mai apare un element de prostie. Nu doar ca suntem praf pe energie, dar mai bagam si agricultura in belea. Nu pot sa uit cum s-au pus veganii si salvatorii planetei de acord sa puna taxe pe vaci, pentru ca vacile se partaie metan si afecteaza stratul de ozon. La fel si celelalte rumegatoare. Vom salva in schimb ursii. Ca la nebuni, ca pe aia daca ii intrebi ce ne da gaina noua, raspund automat “lapte, branza, carne, oua” …

In sens biblic... daca Noe in loc sa construiasca arca ceea de i-a salvat de potop si inundatii, era proactiv si punea taxe pentru incalzirea climatica... oare evita potopul? Si oare de unde a stiut el de climate change, ca doar nu consumau petrol pe vremea aia?

marți, 3 februarie 2026

revelatie

ala care a spus in vino veritas a fost un mare om. din nefericire pentru noi, s-a nascut inainte sa se inventeze whisky-ul. in whisky e si veritas si knowledge.

pentru ca tocmai am avut o revelatie

eu predic tehnici de negociere, de fapt predic despre puterea de negociere, unde spun ca nimeni nu negociaza daca nu este afectat


in seara asta, peated fiind (adica afumat cu niste islay whisky) mi-am amintit de un tip pe care nu il stie mai nimeni G.Michael Hopf, cel care a scris in “Those who remain (The new world)” ceea ce multi predica azi (adica mai ales eu) “Hard times create strong men. Strong men create good times. Good times create weak men, And, weak men create hard times”


nu, nu asta e revelatia. revelatia este ca baiatul asta pe care nu il stie mai nimeni a zis ceva de gen “nimeni nu negociaza daca nu este afectat”! cumva ceea ce predic eu. 


sa ne intelegem, strong men exista si in good times, dar nici dreaq nu ii baga in seama pentru ca nu au nevoie de ei! si ma sunt si enervanti. cel mult ii scuipa pentru ca prezic venirea de hard times. cum naiba sa negociezi cu aia care zic ca trebuie sa fii fair, sa nu minti, sa nu iti furi caciula, sa faci ce e drept si corect? cand vremurile sunt usoare si tu poti sa minti, sa furi, sa faci ce vrei pentru ca asta e, se poate. iar in timpul asta o gramada de tampiti vor fi de acord cu prostiile tale; 

sa fim cinstiti, vremurile usoare faciliteaza incompetenti care vand vise frumoase. 

daca e sa fim fair, nu ca e mai usor sa promiti raiul decat sa il livrezi?

din pacate ei nu pot livra ce vand… asa ca vin vremuri grele, ti se promite raiul si tu vezi doar iadul 


ei bine, strong men erau si pe vremea good times, dar nu aveau putere de negociere. pentru ca omul pana nu sufera, pana nu il doare, nu accepta sa negocieze… si e normal. noi toti speram ca orice problema se rezolva de la sine


intr-o societate in care medicina a evoluat, vedem oameni care nu cred in analize, in vaccin, etc. 

de ce ? pentru ca omul nu sta sa moara, nu se simte afectat. cand simte ca ii vine vremea, crede si in vaccin, si in analize, si in vraci si shamani… crede in orice ii da speranta ca nu crapa si ca mai prinde o placinta pe lumea asta (ca sa fiu foarte sincer omul spera la o savarina, dar na... asta e cu dublu sens... adica ... cand o fi sa mor, macar frisca...)


ramane ca Andre Malraux avea dreptate… societatea noastra va fi religioasa (am zis religioasa, nu crestina si nici islamica) sau nu va fi!  cred ca este o chestie de timp pana cand vom avea popi noi, care sa predice revolutie! ca revolutia digitala sau revolutia informatiei vor conduce e greu de zis.

la final vorbim de niste "preoti" care inteleg cum functioneaza frica si durerea in era digitalizarii, pentru ca nimic nu ne afecteaza mai tare decat frica si durerea, si ambele fac oamenii sa fie afectati si sa negocieze


si singurii pe care o sa ii doara la basca si o sa spuna in continuare adevarul, fara sa le pese, vor fi betivii. 

pentru ca ei sunt in doza aia de nepasare in care nu sunt afectati pana nu se trezesc din betie, sau  mahmureala dupa caz

si cu putin noroc le pica si netul (eu am avut ghinion si m-am exprimat)

miercuri, 28 ianuarie 2026

dreptate, justitie, relativitate

 ... ne batem joc de democratie! ne batem joc de libertatea de exprimare...

Traim intr-o societate polarizata, total disfunctionala. Toti vorbesc despre dreptate, dar dreptatea arata ca un baton de plastelina. Functie de presiunea sociala dreptatea devine relativa. Intr-un caz presiunea strazii vrea sa faca dreptate victimei, in alt caz presiunea strazii tine cu haiducul, cu cel care a calcat toate legile si regulile in vigoare.

Asa ca la ora asta cei mai multi se intreaba la ce mai folosesc legile si regulile. 


Observatia mea simpla din business , adica din locul in care pot face observatii, spune ca daca lasi marul stricat sa isi faca de cap, se vor strica toate celelalte mere.

O alta observatie tine de un vechi proverb de-al nostru - “cine seamana vant, culege furtuna”. 

E simplu, cei ce manipuleaza legile azi ca sa isi creeze avantaj, vor beneficia de manipularea acelor legi cand vor obtine avantajul. Se vede destul de clar cum astazi cei ce au iesit in strada pentru anumite restrictii sau avantaje legale, cer sustinatorilor sa iasa din nou in strada pentru exact opusul la ceea ce au cerut cu ani in urma. Cand se lovesc de ceea ce au cerut isi doresc anularea cererilor lor.


In cele din urma vorbim despre cultura organizationala, despre capacitatea societatii de a respecta reguli sau nu. Despre capacitatea societatii de a avea discernamant si viziune asupra ceea ce naiba isi doreste pentru astazi si/sau pentru viitor.


Nu stiu cat e de pregatita societatea sa aibe o viziune si sa lupte pentru ea, dar am descoperit ca mai nou sunt toti haiduci. Asa ca am rugat pe colegii mei sa sa ma ajute sa vorbim de haiduci. Noi ii aveam pe Toma Alimos, pe Andrii Popa si mai cativa. Haiducii nostri erau in principal cei ce furau de la bogati. La fel Robin Hood, unul din cei mai celebri haiduci din lume.  Cat este de rezonabil sa tii cu hotii.. e greu de spus. Cat timp fura de la putinii bogati pare rezonabil pentru cei mai multi. Avem aici doua probleme, una ca bogatii pagubiti vor dori sa isi recupereze paguba, ca atare vor pune presiune si mai mare pe mecanismele care i-au ajutat sa faca banii. Problema cealalta e ca daca nu mai exista o minoritate bogata, haiducii vor fura de la toti… caz in care societatea nu mai este la fel de permisiva. Ca asa e omul, e in regula sa fure de la ala pe care il urasc dar sa nu fure si de la mine. Cam la fel si cu coruptia, sa nu fie coruptie, dar daca vrea politia sa imi ia carnetul ... sa pot sa scap cu niste bancnote acolo.


Am fost acum cateva zile parte dintr-o discutie… “justitie sau dreptate”. In cadrul evenimentului un exemplu foarte dur, un adolescent ucide o adolescenta pe care o lasase gravida. Primeste ca pedeapsa 5 ani de puscarie, iese dupa 3 ani de buna purtare. Dupa ce iese se duce la tatal fetei si il intreaba “ce zici fraiere? pe fiica-ta o manca viermii si eu ma plimb liber?”. Tatal fetei il cauta si il omoara. Apoi se preda politiei si urmarea… ia 10 ani de parnaie. 

Intrebarea pentru cei din public, daca ai fi judecatorul, care ar fi justitia si care ar fi dreptatea, cum ai trai cu verdictul dat, fiind parinte al unei fiice omorate similar?


Sa ne intoarcem la relativitatea justitiei. Daca doar te fura, nu e grav, e pentru ca avea de unde. Asta pana nu te fura pe tine, doar ca statistic vorbind, esti in zona de siguranta. Daca insa tembelul omoara e grav, pentru ca tampitii dracului nu au discernamant si deja nu mai poti avea acea perceptie de siguranta cum ca scapi.

As continua cu justitia, la noi toata lumea face recurs, ataca decizia curtii insferioare si face apel la cea superioara. Nu am o statistica dar cred ca la peste 90% din cazuri asta e cursul normal.

Pe chestia asta, cea mai mare parte din sistem devine degeaba. E doar o intarziere si un cost pentru societate. Daca interbam de ce judecatorii sunt obositi si clacheaza… e simplu, raspunsul vine de la sine. Ca si om, care isi face treaba cat poate de bine, nu ai nici o recunoastere asupra calitatii muncii tale cat timp, la peste 90% din verdicte, fac toti un mare pipi cu bolta peste decizie si se duc la instanta superioara. Caz in care esti in instanta superioara sau nu existi.


De ce? Pentru ca sperjurul nu se pedepseste. Cum ar fi ca in rezolutia finala sa fie un paragraf care sa spuna - “s-a ajuns aici pentru ca x a mintit, iar daca a mintit trebuie sa plateasca, de fapt ar trebui sa faca parnaie pentru sperjur”. Cati ar mai minti sau fabrica tampenii care sa ajusteze actul juridic?


Merg mai departe pe chestia cu sperjur/minciuna. Vad in fiecare zi filme facute cu Inteligenta Artificiala, falsuri grosolane care prezinta oameni diversi in ipostaze neverosimile. De cele mai multe ori nu exista acel comentariu care sa spuna ca filmul este o fictiune. Bine… chiar si cand apare sunt destui care sa ia de bun filmuletul, poza, sau orice altceva poate Inteligenta Artificiala sa produca. Cum ar fi ca cei care produc mizerii fara fundament sau le distribuie sa suport consecinte. Sa trebuiasca sa plateasca pentru actele lor de calomnie. Sau minciuna?


Pentru ca daca ma uit azi la ce inseamna Inteligenta Artificiala, ma sperie maxim. IA a devenit cel mai mare plagiator al planetei. In acelasi spirit a devenit cel mai plat creator de continut, a omorat creativitatea, gandirea libera, etc. Din pacate incepem sa traim revolutia digitala, care inseamna o dictatura a PR si Social Intelligence. 

Sper sa ma insel, dar distanta intre bogati si saraci va deveni o lupta intre cei cu IQ si cei cu EI (inteligenta analitica si inteligenta emotionala). Presimt ca cei cu Inteligenta emotionala vor cumpara pe cei cu Inteligenta analitica (cei ce stiu cum sa ajusteze AI sa face ce vor manipulatorii). In final lumea va depinde de natura sociala a celor care vor decide cum sa manipuleze. 


Vorbeam de revolutie digitala si de nevoia de a trai in online. Stiu, nu am exprimat foarte clar viata online, dar sa nu fim ipocriti, tot ce tine de inteligenta artificiala se intampla online. Ne uitam toti meciul asta pentru droguri de oricare ar fi ei, dar ne confrutam cu un drog mult mai periculos - traitul online. Sa te crezi destept sau frumos doar pentru ca ai o confirmare online… sa pui un milion de filtre ca sa apari frumoasa sau frumos. Sa traiesti intr-o lume paralela pe care doar tu o vezi asa… ramane ca este o mare frauda, in care victima si agresorul sunt aceeasi persoana.


Concluzia e simpla. Daca vrem o lume rezonabila va trebui sa incepe sa pedepsim minciuna, calomnia, frauda… sa o facem pe bune, sa credem sincer ca trebuie sa o facem. 

Nu vad o solutie prea curand la problema asta, dar probabil omenirea va face acest reset dupa un conflict international imens. 

Acum sper doar sa nu mai fiu parte din belea cand va apare.


luni, 5 ianuarie 2026

Putere de negociere

 De ceva vreme tot predic despre puterea de negociere. Am parte de feedback pozitiv in egala masura cu parte de priviri sceptice sau contestatii. E normal, fiecare cu punctul lui de vedere. Si de multe ori feedbackul contestatator ma ajuta sa imi imbunatatesc teoria. Dar asta este o introducere apropos “de ce s-a apucat asta sa isi dea cu prerea si daca parintii lui stie cu ce se ocupa”

Cand predic despre putere de negociere vorbesc despre putere, despre puterea in sine, despre capacitatea cuiva de a lua efectiv la palme pe altcineva. Vorbesc despre perceptia puterii, despre capacitatea cuiva de a crea impresia ca poate lua la palme pe altcineva, fara sa suporte consecinte. Iar pentru asta mai spun ca trebuie sa fii informat. Sa stii daca ai intradevar acea putere. Pentru ca daca tu te crezi mare si tare si dupa ce dai o palma iti iei un pumn in nas inapoi de vezi stele verzi… iesi cam sifonat. Mai spun eu ca de cele mai multe ori nu se ajunge la palme si pumni ci la o discutie despre care o are mai mare… sau mai tare. Si am denumit asta perceptia asupra puterii. Sa induci perceptia ca ai putere.

Dar revin, si atunci cand ai impresia ca ai putere dar si cand incerci sa creezi perceptia puterii, trebuie sa ai acele informatii ca sa stii daca iti merge. Sa fii convins ca cel din fata ta nu stie ce stii tu, ca ajunge sa creada balivernele pe care i le vinzi.

Aveam un prieten care incepea cu un speech de gen “Va avertizez sa nu va puneti cu mine. Stiu Kung Fu, JujiTsu, Karate, si vreo 30 alte cuvinte din astea periculoase!” Si aici e de fapt smecheria. Amicul asta era un sfrijit, un tipar umblator in doua picioare. De cate ori batea vantul urlam toti pe el sa isi puna pietre in buzunare sau sa umble cu o ancora dupa el. Doar ca era un tip simpatic si avea prieteni cam pe toti cei care chiar se pricepeau la acele cuvinte. Daca incerca cineva sa se ia de el si-o lua urgent pe cocoasa de la unii din prietenii cei care chiar stiau bataie. Asta mai predic eu atunci cand vorbesc despre putere de negociere, sa ai aliati puternici care chiar se baga pentru tine.

Ei si acum, dupa ce am facut rezumatul teoriei, ma uit la americani care ne-au aratat practic ce inseamna sa ai putere de negociere.

Mai intai au vorbit. Au pus cererile pe masa. Seful lor, un tip de o diplomatie spectaculoasa, genul care se poarta ca un elefant scapat in magazinul de portelanuri, a fost cat se poate de direct si de transant. Omul are la dispozitie un intreg aparat de culegere a informatiilor si de verificare a lor, de manipulare, de cam tot ce inseamna puterea unui serviciu secret destul de bine pus la punct atunci cand chiar primeste ceva concis de facut.

De partea cealalta, un tip care facea mult scandal, care incerca sa insinueze perceptia puterii, bazandu-se pe aliatii cu care semnase tot felul de protocoale. Ceva de genul, bai ma stiu cu mardeiasii din cartierul vecin, daca dai in mine, le dau la astia ceva de baut si sa vezi ce ti-o iei. Omul, convins ca e mare si tare facea mult scandal de dupa gard.  Din pacate pentru el, nu si-a facut deloc temele. Altfel, istoria i-ar fi atras atentia ca inaintea lui a mai fost un tip mare si tare prin Panama. Pe care americanii l-au luat tot in pijamale din locuinta presidentiala. In cazul ala, resursele folosite de cei cu putere au fost mai mari. In cazul asta, operatiunea a fost cu atat mai spectaculoasa cu cat aparent resursele folosite in operatiune au fost minime. Ceva de genul, au venit smardoii, au deschis poarta, au tras cateva suturi pudelilor care latrau aiurea, l-au umflat pe smecher si l-au carat undeva unde sa ii poata sifona mutra in liniste.

Ca sa poti asta, trebuie planificare, trebuie sa stii pe ce te bazezi, pe ce strazi ajungi fara sa dai de unii care ar putea sa iti faca probleme, unde sunt dobermanii si unde sunt pudelii. Cu Big Brother din cer au avut cam toate informatiile de care aveau nevoie. Cu cei cumparati de la sol au avut acces la restul informatiilor pe care nu le vedeau de sus. Tot cu cei cumparati de jos s-au asigurat ca dobermanii o sa doarma.

Si au facut o demonstratie de forta, au aratat ce inseamna sa ai putere si mai ales ca daca o ai, o folosesti. Nu te transformi din leu in pisicuta.

Aliatii, smardoii din cartierul vecin au aflat de la stiri ca prietenul lor si-a luat-o pe cocoasa. Acum au inceput sa ameninte, doar ca mi-e greu sa cred ca se vor risca la prea multe pentru amaratul cela. Tare mi-e ca deja si ei si-au primit ceva ce isi doreau ca sa nu se uite la ce se intampla in curtea amicului.

 

Acesta nu este un manifest pro-american. Este un punct de vedere despre ce inseamna sa ai putere. Si ce inseamna sa nu o ai. Nu zic ca abordarea este corecta, crestineasca, cavalereasca sau in vreun fel. Ca nici nu conteaza, ca in proverbul arab, cainii latra, caravana trece mai departe.

Ce incerc eu sa spun este ca daca vrei sa castigi negocierea, trebuie sa ai puterea de partea ta, sa ai informatiile de care ai nevoie. Iar daca vezi ca nu ai sanse sa fii mai tare atunci sa schimbi obiectivele de negociere, sa revizuiesti asteptarile la ceva ce poti obtine chiar daca e mai putin sau altceva decat ceea ce iti doresti. Sa risti doar cand nu mai ai de ales.

Pentru ca daca e sa citez pe JR din serialul Dallas… e mai bine sa castigi 50% din ceva decat 100% din nimic.

 

PS pentru cei ce ma citesc… aici aveti si explicatia de ce nu a mers turul doi inapoi, de ce nu a avut nici o sansa miscarea cu cei mai multi sustinatori. De asemenea de ce nu merg schimbate niste legi sau alte chestii. Puterea nu e fair, e putere si gata, daca o ai si o folosesti cum trebuie, castigi negocierea. Iar ca sa poti sa castigi impotriva celor puternici trebuie sa fii ori mai puternic decat ei, ori sa devii unul din ei.